Woda z bergamotki i szałwii jako tonik

Tonik

Alternatywą dla sklepowych toników do twarzy, które mogą zawierać sztuczne składniki i zatykać pory, są naturalne wody. Mogą być stworzone na bazie, należącej do cytrusów, bergamotki czy wszystkim znanej szałwii. Oczyszczają i odświeżają naszą cerę, łagodzą podrażnienia, a także zwalczają bakterie i wolne rodniki.

Aromat znany z herbaty

Z pewnością każdy kojarzy głęboki i zmysłowy aromat herbaty Earl Grey. Właśnie tak pachnie bergamota, którą aromatyzuje się liście herbaty. Dzięki swojemu przyjemnemu i odświeżającemu zapachowi, olejek z bergamoty jest stosowany, w przemyśle perfumeryjnym, najczęściej spośród wszystkich olejków cytrusowych.

Woda szałwia bergamotkaPomarańcza bergamota

Citrus Bergamia, czyli pomarańcza bergamota to niskie, wiecznie zielone drzewo, którego liście przypominają cytrynę. Jednak w przeciwieństwie do cytryny, która kwitnie kilka razy w ciągu roku, bergamota kwitnie tylko raz w roku.

Pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej, ale rośnie również w Afryce Północnej i regionie Morza Śródziemnego. Największe plantacje tej rośliny znajdują się we Włoszech, a jej nazwa pochodzi właśnie od włoskiego miasta Bergamo. W kraju tym, od dawna była stosowana w medycynie ludowej.

Olej i woda

Bergamotę zwykle uprawia się dla olejku, który pozyskuje się ze skórki niedojrzałych owoców i liści. Jednak jest ona wykorzystywana także do wytwarzania wody, która jest naturalnym hydrolatem. Woda z bergamotki, dostępna na marokosklep.com, może być stosowana jako tonik lub mgiełka odświeżająca. Pachnie świeżo, kwiatowo-cytrusowo.

Właściwości hydrolatu z bergamotki

Woda, która powstała na bazie Citrus Bergamia:

 • oczyszcza, regeneruje i koi skórę
 • działa antyseptycznie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo
 • zalecana jest do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej
 • stosuje się ją w przypadku stanów zapalnych skóry, egzemy czy opryszczki
 • zwalcza bakterie, które powodują brzydki zapach skóry.

Szałwia lekarska

Innym zielem, które może być wykorzystywane do oczyszczania naszej cery, jest szałwia lekarska (Salvia officinalis). Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa salvere, czyli leczyć. Ze względu na różnorodność związków czynnych, jej liście są jednym z najczęściej wykorzystywanych leków roślinnych. Od wieków szałwia stosowana jest jako środek bakteriobójczy i ściągający.

Co cennego zawiera szałwia?

Szałwia zawiera takie składniki jak:

 • garbniki, które wykazują działanie antyseptyczne i ściągające
 • fenolokwasy – złuszczają i rozjaśniają, a także zwalczają wolne rodniki
 • flawonoidy, które mają właściwości przeciwzapalne, detoksykujące i przeciwutleniające
 • saponiny, dzięki którym pozostałe składniki czynne są lepiej wchłaniane.

Zastosowanie wody szałwiowej

Kolejnym hydrolatem, który do oferty wprowadził marokosklep.com, jest delikatna woda z szałwii lekarskiej. Również może być stosowana jako tonik lub mgiełka odświeżająca. Zaleca się ją po wieczornym zmyciu makijażu, aby odświeżyć skórę i przygotować ją do nałożenia kremu lub oleju.

Do jakiej cery?

Hydrolat z szałwii przeznaczony jest do cery:

 • podrażnionej, ze względu na właściwości łagodzące i przeciwzapalne
 • suchej i popękanej, gdyż zwiększa stopień jej nawilżenia
 • trądzikowej (działanie antybakteryjne i odkażające)
 • normalnej i dojrzałej, gdyż zawiera antyutleniacze oraz związki, które regenerują i wyrównują pH.

Więcej informacji nt. hydrolatów http://marokosklep.com/hydrolaty,211,0.html

Przegląd Kosmetyczny 404 Artykuły
Przegląd Kosmetyczny to polski serwis internetowy, którego tematyką przewodnią jest branża kosmetyczna. Znajdziesz u nas aktualności branżowe, informacje o nowych produktach kosmetycznych, a także o producentach i dystrybutorach kosmetyków i trendach panujących w branży kosmetycznej na rynku polskim i za granicą.

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*