Stres oksydacyjny a kondycja skóry

Stres oksydacyjny to zaburzenia równowagi organizmu mogące wywoływać rozmaite konsekwencje: od pogorszenia wyglądu skóry, aż po rozwój wielu chorób (w tym nowotworów). Sprawdź, czym jest oksydacyjny stres, jakie są jego przyczyny oraz w jaki sposób możemy się przed nim uchronić.

Noble Health witamina CStres oksydacyjny (inaczej: stres tlenowy lub obciążenie tlenowe) to zaburzenia równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami (utleniaczami) a antyoksydantami (przeciwutleniaczami) w organizmie. Zarówno jedne, jak i drugie naturalnie występują w naszym ciele i są niezbędne do prawidłowego przebiegu wielu procesów życiowych. Dopóki zachodzi między nimi równowaga, system funkcjonuje prawidłowo. Gdy zaś dochodzi do wzrostu produkcji wolnych rodników lub spadku aktywności antyoksydantów, dochodzi do stresu antyoksydacyjnego.

Stres oksydacyjny – przyczyny:

Jest wiele czynników, które mogą wpłynąć na to, że w naszym organizmie wystąpi stres oksydacyjny. Przyczyny zazwyczaj są zewnętrzne:

 • stres i życie w ciągłym napięciu,
 • regularny, bardzo intensywny wysiłek fizyczny,
 • zanieczyszczenia środowiska,
 • zbyt intensywne opalanie się, czyli nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne,
 • palenie papierosów,
 • kontakt z tlenkami azotu oraz z metalami ciężkimi: ołowiem, kadmem i rtęcią (poprzez spożywaną żywność lub spaliny samochodowe),
 • zażywanie niektórych leków, np. antykoncepcyjnych, antydepresyjnych, sterydowych i antykoagulantów,
 • niewłaściwa dieta, m.in. spożywanie wysoko przetworzonych produktów, spleśniałych warzyw i owoców (odkrajanie zepsutej części i zjadanie reszty), produktów wędzonych, smażonych i przypalonych oraz alkoholu.

Oczywiście, do stresu oksydacyjnego mogą przyczynić się również czynniki wewnętrzne, głównie wiek, który osłabia mechanizmy obronne organizmu.

Noble Health Provital Activ+Stres oksydacyjny – objawy:

Nasza skóra jest miejscem, na którym najszybciej możemy zaobserwować stres oksydacyjny. Objawy początkowe obejmują utratę witalności i energii. Sygnałami alarmowymi, których nie należy ignorować, są również pojawienie się drobnych zmarszczek, nadmierna suchość, przebarwienia i niejednolity kolor cery. Warto zaznaczyć, że proces starzenia się rozpoczyna się już u dwudziestokilkulatków, jednak pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj po 30-tym roku życia. Aby przywrócić skórze dawny blask, niezbędna jest szybka reakcja.

Jak walczyć ze stresem oksydacyjnym?

Oksydacyjny stres jest wynikiem wzrostu ilości wolnych rodników i iwach przewaga nad przeciwutleniaczami. Te pierwsze musimy więc uzupełniać za pomocą prawidłowej diety, dostarczania organizmowi dużej ilości wody oraz umiarkowanej aktywności fizycznej, która reguluje pracę układu krwionośnego oraz dostarcza komórkom tlen stymulujący procesy regeneracyjne. Niestety, nie mamy wpływu na najważniejsze czynniki odpowiadające za kondycję skóry, takie jak kod genetyczny i uwarunkowania biologiczne. Możemy jednak wspomagać je za pomocą odpowiednio dobranych dermokosmetyków, zawierających witaminę C i E, kolagen oraz koenzym Q10.

Rekomendowane produkty:

 • Witamina C 1000 mg, 60 kapsułek, cena: ok. 29,99 zł
 • Provital Activ+, 120 tabletek, cena: ok. 39,99 zł

Noble Health

Przegląd Kosmetyczny 347 Artykuły
Przegląd Kosmetyczny to polski serwis internetowy, którego tematyką przewodnią jest branża kosmetyczna. Znajdziesz u nas aktualności branżowe, informacje o nowych produktach kosmetycznych, a także o producentach i dystrybutorach kosmetyków i trendach panujących w branży kosmetycznej na rynku polskim i za granicą.

3 Comments on Stres oksydacyjny a kondycja skóry

 1. Nie wiedziałam wcześniej, że witamina C jest aż tak ważna dla naszego organizmu. Stosuję suplementy tej marki już od jakiegoś czasu, a na witaminę C skusiłam się 3 tygodnie temu w okresie „oblężenia przeziębienia”. Polecam 🙂

 2. Temat ostatnio dość głośny, nie znam jeszcze tej witaminy C ale uwielbiam ich kolagen w tabletkach i w kremie <3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*