Piękne włosy to bez wątpienia jeden z największych atrybutów urody. Aby były gęste, lśniące i zdrowe, należy o nie odpowiednio zadbać. Jak zatem możemy im pomóc na co dzień? Pielęgnacja nie musi być skomplikowana, ale powinna być systematyczna i świadoma.
Na kondycję i wygląd naszej fryzury wpływa wiele czynników – zdrowie, dieta, styl życia, warunki atmosferyczne, stylizacja i oczywiście stosowane kosmetyki. Determinantów jest wiele, ale wystarczy pamiętać o kilku prostych regułach pielęgnacji, by jej efekty były naprawdę satysfakcjonujące. Pierwszą i podstawą zasadą jest zrozumienie różnicy pomiędzy potrzebami włosów, a potrzebami skóry głowy.
Dwa obszary pielęgnacji
Większość z nas traktuje głowę i włosy integralnie, jako całość, a to błąd. Skóra wymaga odmiennej pielęgnacji niż same kosmyki. Jeśli borykamy się z wypadaniem włosów, ich ciągłym przetłuszczaniem się, łupieżem czy alergią to znaczy, że musimy pomóc skórze głowy. Tymczasem łamanie, puszenie się, rozdwajanie, czy suchość są objawami kłopotów z włosami. Problemy skóry głowy są niestety nieco bardziej złożone i wymagają kompleksowej opieki. Włosom w znacznym stopniu może pomóc natomiast dobra odżywka i zmiana nawyków podczas codziennej stylizacji.
Miej problem z głowy
Jednym z najpowszechniejszych zmartwień jest wypadanie włosów, które bywa bagatelizowane aż do momentu, gdy nasza czupryna znacząco się przerzedzi. W takiej sytuacji trzeba działać natychmiastowo: zadbać o dokładne oczyszczanie skóry głowy z codziennych zabrudzeń i produktów do stylizacji, pobudzać jej krążenie, np. masażami i szczotkowaniem, a także sięgnąć po specjalistyczne produkty dedykowane wypadaniu.
Coraz częściej dotyka nas także problem nadwrażliwości skóry głowy, czemu sprzyjają zanieczyszczenia, stres oraz silnie działające kosmetyki. Kluczowym rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie delikatnych i hipoalergicznych produktów, najlepiej z naturalnym składem. Nie powinny zawierać one substancji zapachowych, za to ważne jest by były wzbogacone w filtry ochronne.
Nadwrażliwości może towarzyszyć również łupież. Właśnie dlatego powinniśmy często myć głowę i bardzo starannie ją spłukiwać, tak aby nie pozostawiać na niej żadnych pozostałości po kosmetykach. Oprócz zmiany nawyków podczas mycia, w takiej sytuacji należy zadbać też o prawidłowe odżywianie. W diecie powinien znaleźć się pogromca łupieżu – cynk. Jego niedobory pomogą uzupełnić migdały, pestki dyni, słonecznika, sezam, dziki ryż, kakao czy wątróbka cielęca.
Kolejnym problemem jest przetłuszczająca się skóra głowy. Poza genetycznymi predyspozycjami, dietą bogatą w słodkie oraz ostre potrawy i myciem jej w gorącej wodzie czy intensywnym suszeniem, przypadłość tę potęguje stosowanie nieodpowiednich kosmetyków a także używanie ich w sposób niezgodny z przeznaczeniem.
Zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzone niewłaściwie, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Jednym z najpopularniejszych przykładów jest odżywianie włosów, podczas którego sięgamy po odżywki często zupełnie nieadekwatnie do potrzeb. Przesadzamy z aplikowaną ilością, co tylko obciąża zarówno włosy, jak i skórę głowy, a ta w ogóle nie powinna mieć z kontaktu z odżywką. Generalnie podczas stosowania kosmetyków powinniśmy pamiętać o fundamentalnej zasadzie – do pielęgnacji skóry głowy stosujemy szampon dostosowany do jej potrzeb, a do włosów odpowiedni rodzaj odżywki.
– mówi Andrzej Wierzbicki, stylista fryzur, współzałożyciel salonów i marki kosmetyków WS Academy.
Kosmetyk idealny
Wybór szamponu i odżywki powinien być kwestią indywidualną, przemyślaną i uzależnioną od kondycji naszej skóry głowy, ale również zależną od tego, czy je farbujemy, bądź poddajemy innym obciążającym zabiegom. Na rynku mamy ogromny wybór kosmetyków, dlatego warto poświęcić chwilę, żeby z tego gąszczu wybrać najlepszy z możliwych.
Nasza głowa i włosy wymagają znacznie intensywniejszej pielęgnacji niż kiedyś, a to ze względu negatywne działanie środowiska. Warto zatem sięgać po kosmetyki bogate w składniki aktywne, profesjonalne, które są po prostu skuteczniejsze. Z myślą o potrzebach konsumentów i w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie, opracowaliśmy własną linię profesjonalnych kosmetyków, w skład której wchodzą eliksiry i esencje wypełnione naturalnymi składnikami, takimi jak zioła, ekstrakty z owoców, witaminy oraz skarby oceanów. Właśnie tego typu komponentów powinniśmy poszukiwać w produktach do pielęgnacji.
– mówi Tomasz Schmidt, mistrz koloryzacji, współzałożyciel salonów i marki kosmetyków WS Academy.
Kosmetyki profesjonalne są dostępne coraz powszechniej – nie tylko w salonach fryzjerskich. Warto zatem uważnie się za nimi rozglądać, a przy wyborze nie kierować się opakowaniem czy ładnym zapachem tylko konkretnym przeznaczeniem. Szampony powinniśmy dobierać w zależności od problemów skóry głowy, m.in. tego czy się ona przetłuszcza, wymaga regeneracji, czy jest wrażliwa i skłonna do łupieżu, a odżywki pod kątem typu naszych włosów i tego, czy są suche, farbowane, puszące się bądź kręcone, a może bez połysku. Jeśli świadome zakupy będą szły w parze z racjonalną stylizacją i wartościową dietą, będziemy mogli cieszyć się fryzurą godną pozazdroszczenia.
WS Academy
Dodaj komentarz