Grzybica stóp – porady eksperta

Grzybica stóp to poważny problem, którego nie powinno się lekceważyć. O pierwszych objawach tej choroby i niezbędnej profilaktyce opowiada Anna Bartnicka, Kierownik ds. naukowych Instytutu Mikroekologii, ekspert marki Gehwol.

Gehwol Krem Lipidro 75 mlUniknąć zakażenia

Grzybica stóp to choroba zakaźna wywołana przez grzyby dermatofitowe, drożdżopodobne lub pleśniowe. Może dotknąć nie tylko skóry stóp, ale także paznokci. Przy sprawnie działającym układzie immunologicznym, ryzyko zakażenia jest niskie – wzrasta ono w przypadku osłabienia organizmu. Obecnie grzybica nie jest już kojarzona z zaniedbaniem i można zarazić się nią w łazience w pięciogwiazdkowym hotelu, w saunie czy na basenie. Co zrobić, aby do tego nie doszło?

Najważniejsza jest profilaktyka

Aby uniknąć zakażenia grzybicą, pamiętajmy o profilaktyce. Dbajmy o higienę i pielęgnację stóp, dokładnie je myjąc i wycierając do sucha. W przypadku korzystania z basenu, sauny lub łazienki hotelowej, załóżmy klapki ochronne. Jeśli na grzybicę choruje jeden z domowników, zachowajmy ostrożność: nie używajmy wspólnego ręcznika ani przyrządów do pielęgnacji paznokci.

Jak rozpoznać wroga?

Objawy grzybicy stóp to łuszczenie, nadmierne rogowacenie skóry i uporczywy świąd. Gdy grzyby atakują także paznokcie, płytka żółknie i staje się grubsza. Jeżeli zauważymy takie zmiany, koniecznie udajmy się do dermatologa lub gabinetu specjalistycznej pielęgnacji stóp. Pamiętajmy, że grzybica ma charakter nawrotowy – raz wyleczona może za jakiś czas zaatakować ponownie. Aby tak się nie stało, należy stosować odpowiednie kosmetyki.

Gehwol Olejek pielęgnacyjny do paznokci i skórekCo może nam pomóc?

Idealny krem, który pomoże nam uchronić się przed zakażeniem, powinien wyrównywać gospodarkę hydrolipidową skóry, jak również mieć działanie przeciwgrzybicze. W składzie musi się znaleźć wówczas clotrimazol, climbazol lub triclosan. Dobrze, jeśli krem ograniczy także potliwość stop i podziała na nie odświeżająco. W przypadku grzybicy paznokci zastosujmy kosmetyki z dodatkiem olejku z kiełków pszenicy – wspomoże on wzrost płytki, a dzięki temu leczenie będzie efektywniejsze.

Produkty przydatne w pielęgnacji stóp narażonych na grzybicę:

  • Gehwol med. Krem pielęgnacyjny do paznokci i skórek, cena ok. 37 zł/15 ml
  • Gehwol med® Krem Lipidro, cena ok. 33 zł/75 ml
  • Gehwol med. Sztyft do pielęgnacji paznokci i skórek, cena ok. 36 zł/3 ml
  • Gehwol Pielęgnacyjny spray do stóp, cena ok. 38 zł
  • Gehwol Olejek do pielęgnacji paznokci i skórek, cena ok. 38 zł

Gehwol

Przegląd Kosmetyczny 409 Artykuły
Przegląd Kosmetyczny to polski serwis internetowy, którego tematyką przewodnią jest branża kosmetyczna. Znajdziesz u nas aktualności branżowe, informacje o nowych produktach kosmetycznych, a także o producentach i dystrybutorach kosmetyków i trendach panujących w branży kosmetycznej na rynku polskim i za granicą.

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*