Choroba przyzębia – jak jej zapobiegać?

Choroby przyzębia - ból przy szczotkowaniu zębów

Podrażnienie, obrzęk, zaczerwienienie, krwawienie – takie mogą być objawy choroby przyzębia. Do tego stanu prowadzi wiele czynników, jednak tym podstawowym jest zaniedbanie właściwej higieny jamy ustnej. Aby poradzić sobie ze skutkami tej choroby, warto poznać jej specyfikę. Poniżej opisujemy, w jaki sposób przebiega i przedstawiamy rozwiązania, które mogą pomóc w złagodzeniu objawów choroby.

Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)1 wskazują, że choroba przyzębia dotyczy 10% światowej populacji. To poważnie brzmiące schorzenie nie straszy jedynie swoją nazwą. Jest to kolejne stadium zapalenia dziąseł, które nie zostało w porę wyleczone. Towarzyszące mu obrzęki, zaczerwienienie, a nawet krwawienie są sygnałem, że w obrębie naszej jamy ustnej dzieje się coś niepokojącego. Choroba przyzębia powoduje stan zapalny tkanki przyzębia, zwłaszcza dziąseł i kości wyrostka zębodołowego, do których przytwierdzone są zęby. Jeśli nie podejmie się działań leczniczych, choroba może zaostrzyć się, a finalnie przyjmie postać przewlekłą o negatywnym wpływie na kondycję jamy ustnej, a nawet całego organizmu.

Charakterystyczne objawy choroby przyzębia:

  • utworzenie kieszonek dziąsłowych, czyli przestrzeni między dziąsłem a zębem;
  • odsłonięcie korzeni zębów: dziąsła cofają się, a korzenie stają się widoczne;
  • rozchwianie zębów: zęby ruszają się podczas jedzenia lub popychania ich językiem;
  • nadwrażliwość zębów: pacjent skarży się na „podrażnione” lub „wrażliwe” dziąsła, co w terminologii medycznej oznacza ból zębów lub dziąseł, które krwawią, są opuchnięte lub gładkie.
  • halitoza, czyli nieprzyjemny oddech.

Jak postępować w pryzpadku choroby przyzębia?

ELGYDIUM Clinic Perioblock Pro pasta do zębów 50 mlPodczas leczenia tego schorzenia niezębne jest utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa. Oznacza to szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie przez co najmniej 2 minuty, z zastosowaniem odpowiedniej szczoteczki i pasty. W takim wypadku sprawdzi się profesjonalna szczoteczka Elgydium Clinic 15/100, czyli model o wyjątkowo miękkim włosiu. Ma delikatnie zaokrąglone włókna, idealne do pielęgnacji w procesie leczenia podrażnionych dziąseł. Niezbędnym elementem każdej rutyny jest również odpowiednia pasta.

W przypadku choroby przyzębia najlepiej sprawdzi się pasta Elgydium Clinic Perioblock Pro stosowana w trzydziestodniowej kuracji. Łączy ona łagodzące działanie kwasu glicyretynowego i alantoiny, które redukują podrażnienie dziąseł. Oprócz tego w składzie pasty znajduje się również chloroheksydyna, która działa oczyszczająco, przeciwbakteryjnie i ogranicza osadzanie się płytki nazębnej.

Eludril Care - płyn do płukania jamy ustnejKolejnym krokiem w rutynie jest płukanie jamy ustnej. W sytuacji, gdy chcemy poprawić stan jamy ustnej w chorobie przyzębia, dobrym wyborem będzie preparat przeznaczony do zwalczania płytki nazębnej, który ma dodatkowo działanie kojące, na przykład płyn do płukania jamy ustnej Eludril CLASSIC. Ten płyn pomoże w przypadku podrażnienia dziąseł związanego z nagromadzeniem płytki nazębnej. Rekomendujemy stosowanie go w kuracji nie dłuższej niż 15-dniowa. Do codziennego stosowania zaleca się stosowanie płyn Eludril CARE, który redukuje odkładanie się płytki nazębnej.

Wsparcie w kuracji podrażnienia dziąseł będzie stanowić również ELUGEL, który ma działanie antysteptyczne i łagodzące podrażnienia dziąseł.

Profesjonalne produkty ELGYDIUM, ELUDRIL oraz ELUGEL dostępne są w aptekach stacjonarnych i internetowych oraz w wybranych gabinetach stomatologicznych.

1) WHO, Oral Health, 24 September 2018: https://www.who.int/fr/news-room/fact-sheets/detail/oral-health

Pierre Fabre Oral Care

Przegląd Kosmetyczny 415 Artykuły
Przegląd Kosmetyczny to polski serwis internetowy, którego tematyką przewodnią jest branża kosmetyczna. Znajdziesz u nas aktualności branżowe, informacje o nowych produktach kosmetycznych, a także o producentach i dystrybutorach kosmetyków i trendach panujących w branży kosmetycznej na rynku polskim i za granicą.

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*