Męski poradnik – jak dbać o brodę?

Brodacz i kobieta

Dzisiejszy mężczyzna ma coraz większą świadomość swojego wizerunku i doskonale zdaje sobie sprawę, że należy o niego odpowiednio zadbać. Modny strój i zadbany wygląd sprawia, że zyskuje on u kobiet i budzi podziw u innych mężczyzn. W Polsce, ale i na całym świecie, mężczyźni coraz chętniej zapuszczają brodę i wąsy, które staje się jednocześnie ważnym elementem procesu męskiej pielęgnacji. Mówi się, że mężczyzna z brodą jest bardziej męski, poważny i budzi respekt, ale jak o tę brodę dbać?

Pielęgnacja zarostu nie jest taką prostą czynnością, jak z pozoru może się wydawać. Zadbana broda i wąsy dodają męskości, budują powagę i budzą respekt. Broda, o ile twarz nie jest “dziecinna”, może stać się eleganckim i godnym dodatkiem.

Wizyta u barberaKażdy, kto goli się tradycyjnymi metodami, doskonale wie, jak ważna jest dobra pianka lub żel do golenia – to nieodzowny sposób na podrażnioną ostrzem skórę. W teorii niegolona skóra twarzy nie powinna sprawiać problemów. Jest jednak inaczej: sprawia problemy i to całkiem duże. Dzieje się tak dlatego, że broda już w momencie zapuszczania, ale i potem w trakcie wzrostów, powoduje spadek wytwarzania łoju skórnego (tzw. sebum), co prowadzi do wysuszenia i swędzenia. Utrzymanie schludnego zarostu wymaga jego regularnego przycinania (samodzielnie lub podczas wizyty u barbera), a także niezbędna jest jego odpowiednia pielęgnacja.

Każdy brodacz powinien zatem stosować kosmetyki do brody, a tych na rynku dostępny jest cały wachlarz i oferta stale się powiększa. Podstawowym i niezbędnym kosmetykiem jest nieoceniony olejek do brody, który jest swoistym wybawieniem dla brodacza. Bez niego ani rusz! To podstawowa forma pielęgnacji, która pozwala na utrzymanie miękkiej, ułożonej i zadbanej brody. Jest to substancja pielęgnująca zarówno samą brodę, jak i skórę pod nią. Zmiękcza włos i ułatwia rozczesywanie, zmniejsza łamliwość włosów i liczbę rozdwojonych końcówek. Dzięki niemu, zarost zyskuje świeży i zdrowy wygląd, a ponadto olejek do brody likwiduje podrażnienia i suchość skóry.

Brodacz Bruno SalvadoriPielęgnacja brody to nie tylko dbanie o zarost, ale także o skórę twarzy. Do tego celu przeznaczona jest szczotka do brody, która razem z olejkiem, tworzy podstawowy zestaw każdego szanującego się brodacza. W przeciwieństwie do grzebienia do brody, szczotka nie służy do modelowania czy nadawania brodzie kształtu, ale do jej pielęgnacji. A główne jej działanie koncentruje się nie tyle na samej brodzie, co na skórze pod nią, która wraz ze wzrostem brody, traci kontakt ze światłem słonecznym. Sprawia to, że skóra zaczyna się marszczyć i swędzieć w sposób niezwykle irytujący. Do tego celu stosuje się odpowiednie kosmetyki do brody i właśnie szczotkę.

Ważnym kosmetykiem w łazience każdego brodacza jest także balsam do brody, który ma mocne działanie nawilżające i postawi Twoją brodę do pionu lub jak chcesz. Jest tak naprawdę jednym z ostatnich etapów w męskiej pielęgnacji. Balsam najlepiej nadaje się do użytku po wcześniejszym umyciu i oczyszczeniu twarzy. Jego nieco odmienna formuła od olejku sprawia, że jest najlepszym rozwiązaniem do wystylizowania i utrzymania zarostu w odpowiednim ładzie.

Przegląd Kosmetyczny 294 Artykuły
Przegląd Kosmetyczny to polski serwis internetowy, którego tematyką przewodnią jest branża kosmetyczna. Znajdziesz u nas aktualności branżowe, informacje o nowych produktach kosmetycznych, a także o producentach i dystrybutorach kosmetyków i trendach panujących w branży kosmetycznej na rynku polskim i za granicą.

Skomentuj jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*